Úradnícka zvrhlosť

Autor: Ján Baloga | 16.11.2012 o 8:02 | (upravené 16.11.2012 o 9:29) Karma článku: 16,17 | Prečítané:  1621x

Hľadal som vhodný výraz na činnosť úradníkov UPSVaR v Prešove. Hľadal, ale nenašiel som. Predpokladám, že podobnú skúsenosť už máte viacerí. Bol by som radšej, keby ste ju nemali. O čo ide?

Dcéra po skončení vysokej školy si hľadala zamestnanie. Uchádzač o zamestnanie môže požiadať o preplatenie cestovných nákladov pri hľadaní zamestnania. Urobila to aj moja dcéra a doložila potrebné podklady. Odpoveď bola zamietavá. A tu sa dostávam na koreň veci.

Víťaz je dedina ktorá nemá vlakové spojenie a preto musíme k vlaku dochádzať do Krompach, Margecian, Spišskej novej Vsi alebo do Prešova. Tak tomu bolo aj v prípade mojej dcéry. Cestu do Prešova sme absolvovali spolu mojim súkromným autom a odtiaľ cestovala rýchlikom do Bratislavy. Pri ceste späť vystúpila v Margecanoch a ja som ju opäť priviezol súkromným autom. To však bola veľká chyba. Citujem z rozhodnutia UPSVaR. "Vo Vašom prípade neboli splnené podmienky pre poskytnutie náhrady časti cestovných výdavkov podľa ust......,z dôvodu, že ste necestovali z miesta trvalého pobytu do miesta konania výberového konania a späť, ako to vyplýva z predložených cestovných dokladov, ktoré sú z Prešova do Bratislavy a z Bratislavy do obce Margecany." Podotýkam, že cestu súkromným autom si nežiadala preplatiť. Nehovorím úž o tom, že dostať sa z Margecian do Víťaza prostriedkami hromadnej dopravy si vyžaduje dobré nervy a hromadu času. Autom je to za 15 minút.

Takýto výklad zákona môže uplatniť len človek, ktorý nikdy nerobil nič iné, len bol úradníkom. On sa už asi úradníkom aj narodil. Neverím, že tak rozmýšľal aj zákonodarca.

Ďalšou perlou v uvedenom rozhodnutí je nasledujúce. "Zároveň Vami predložené cestovné doklady z cesty na výberové konanie sú zo dňa 23.7.2012 a z cesty z výberového konania sú zo dňa 25.7.2012, pričom výberové konanie bolo dňa 24.7.2012 v čase od 13.00 hod. do 14.15 hod., z čoho vyplýva, že Váš pobyt sa predĺžil."

Víťaz je vzdialený od Bratislavy 400 km. Ak by dcéra chcela dodržať všetky pravidla, o ktoré sa opieral príslušný úradník, musela by vstávať ráno o 4.00 hod.,  o 5.00 hod. autobusom do Rychnavy, z Rychnavy osobným vlakom do Margecian a z Marecian rýchlikom o 6.30 hod. do Bratislavy. Príchod do Bratislavy je cca o 12.30 hod. Po takejto ceste mala ísť na výberové konanie. Keďže dcéra je zodpovedná a na výberovom konaní chcela uspieť, cestovala deň vopred aby prišla na výberové konanie v dobrej fyzickej aj psychickej kondícii. Podobne je tomu aj pri ceste späť. Mala si polamať nohy a utekať na najbližší rýchlik. Doma by bola niekedy okolo polnoci, ak by nemeškali vlaky.

Nedokážem pochopiť takéto rozmyšľanie úradníka pri výklade zákona. Možno že má takéto usmernenie od nadriadenej inštitúcie, avšak aj to nariadenie vypracoval nejaký úradník. Takéto rozmýšľanie však považujem za zvrhlé a preto aj ten úvodný nadpis.

Baloga

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Dno poslanca Blahu

Dno je, keď ťa prídu zavraždiť k tebe domov za to, že si napísal o našich ľuďoch.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?